uvod na FB 3Banální skok do vody může mít fatální následky. Když člověk jedná riskantně a je mu jedno, jak a kam skáče, může skončit na vozíku. A dost často se na něm opravdu ocitne. I proto, že v naší zemi chybí účinná osvěta, která by lidem připomínala, jak nenápadná, ale osudová je hranice mezi bezpečným a nezodpovědným chováním.Alena Jančíková, ředitelka CZEPA

Změnit to chce Česká asociace paraplegiků s projektem „BanalFatal“. V následujícím rozhovoru ho představí Alena Jančíková, ředitelka zmíněné organizace.

IMG_2108Proč jste se rozhodli pořádat preventivně laděné semináře? Vaše organizace se sice zaměřuje na pomoc lidem s poraněnou míchou, kteří se pohybují na vozíku, ale „BanalFatal“ má za hlavní cíl varovat chodící děti a mladé lidi před riskantními skoky do vody…

Možná se zdá, že prevence by neměla být naše parketa. Ale kdo jiný než organizace, která pomáhá lidem po úrazu, by chtěl, aby jich ubývalo, než přibývalo? Máme zmapováno, jaké jsou příčiny úrazů, víme z praxe, jak fatální následky následují. Věřte, že rádi pomůžeme, ale víc nás trápí, že dochází ke zbytečným úrazům, jako jsou právě skoky do vody. Stávají se samozřejmě i úrazy, kterým se nedá předejít, ale těmto zabránit lze. Proto jsme se rozhodli dělat prevenci.

Jak dvouhodinový seminář vypadá? A jak se vám povedlo získat ke spolupráci bývalého kaskadéra a nynějšího herce Hynka Čermáka?IMG_2082

Na semináři Hynek Čermák mluví o tom, jak je důležité přemýšlet, aby k úrazům vůbec nedocházelo. Pouští se videa, jak a proč vznikají. Zúčastněný vozíčkář po úraze mluví o tom, co se stalo a jaké jsou zdravotní komplikace po poranění míchy. Semináře jsou interaktivní: spíše se lidí ptáme, chceme, aby se zapojovali a přemýšleli. Není to klasická „nalejvárna“ informací.

Hynka jsme získali díky houževnatosti naší kolegyně, která na projektu spolupracuje. Oslovila ho jako kaskadéra, a on souhlasil. Zjistili jsme, že v jeho životě jsou už dva blízcí lidé, kteří po úraze sedí na vozíku. Ví, jaká je to životní rána pro ně, jejich rodiny i přátele.

Vaším záměrem je uskutečnit semináře ve všech krajích. Kde už proběhly a jaké poznatky z nich Česká asociace paraplegiků získala?

Bohužel dotace z Ministerstva zdravotnictví nejsou příliš vysoké a sponzoři se nehrnou. Smutné, že? A tak letos pokryjeme pouze šest krajů. Pilotním seminářem byla přednáška v Praze. Ptali jsme se pedagogů, jestli je lepší proškolit je, aby oni pak působili na žáky, nebo jestli máme mluvit přímo s dětmi. Sami učitelé konstatovali, že by je děti nebraly tak vážně, jako když za nimi přijede náš tým. Jenže pedagogů je mnohem míň než žáků a studentů. Netuším, jak to zvládneme. Ideální by byly spoty v televizi a v kinech.

IMG_2068Kde se seminář uskuteční v nejbližší době?

Zatím jen víme, že bude 17. září v Královéhradeckém, 22. října v Jihočeském a 24. října v Plzeňském kraji. Konkrétní místa teprve hledáme.

Na webovkách uvádíte, že tým projektu bude kočovat po všech krajích, dokud v naší zemi nenastane radikální změna v úrazovosti. Nakolik se vám daří dostat „BanalFatal“ do povědomí široké veřejnosti? A troufnete si odhadnout, kdy by razantní snížení úrazů majících za následek poškození páteře mohlo nastat?

Čím víc bude peněz, tím větší bude naše kampaň. V těchto dnech doděláváme varovný spot… Smutné je, že pojišťovny o finanční podpoře neuvažují. Samotnou mne překvapuje, že se prevence úrazů páteře u nás moc neřeší. Mám pocit, že lidé ani netuší, že vozíčkáři po ochrnutí jsou inkontinentní, od segmentu porušení míchy necítí pořádně své tělo a nemají fyzický pohyb. Myslím, že se o tom málo mluví a málo se zdůrazňuje, že páteř je opravdu křehká. Už jsme se naučili nosit helmy při různých sportech, ale měla by být třeba samozřejmost nosit páteřák u lyžování. Proto chceme kampaň v budoucnu zaměřit i na další rizikové aktivity.

Jestli klesne úrazovost, ukážou statistiky. Nemyslím si, že to bude razantní pokles, protože existují rizikové situace, které se nedají ovlivnit. Ale naším záměrem je snížit číslo u statistické položky „skoky do vody“.

Paradoxem je, že nejvíce úrazů, a to 43 %, je způsobeno pádem z výšky a jen 30 % tvoří moto či autonehody. Možná se o to zasloužila celostátní kampaň „Nemyslíš, zaplatíš!“.

uvod na FB 2Co má udělat organizace, která chce seminář uspořádat ve své obci?

Na stránkách www.banalfatal.cz je objednávkový formulář  a kontakt na koordinátora. Rádi přijedeme kamkoli.

(mp)