Adam Peška těsně čtvrtý na ME v boccie | Vozíčkář

Adam Peška těsně čtvrtý na ME v boccie

9.11.2017

Jen těsně pod stupni vítězů zůstal na letošním mistrovství Evropy v boccie český reprezentant Adam Peška, který je přitom na mezinárodní scéně prakticky nováčkem. Do Portugalska proto odlétal s cílem dostat se ze základní skupiny, ten ale dalece překročil. „Tohle bychom před turnajem nečekali ani ve snu,“ radovala se vedoucí české výpravy Michaela Řiháčková.

17113_AdamPeška

Pro Pešku bylo mistrovství Evropy teprve třetí oficiálním závodem pod hlavičkou Mezinárodní federace boccii. Prestižní turnaj hostil v portugalském městě Povoa hráče z 22 evropských zemí a mezi účastníky nechyběli šampioni v párech BC4 S. Andrejčík a M. Balcová ze Slovenska, paralympijský šampion D. Smith ve třídě B1 jednotlivců, stávající mistr světa v kategorii BC4 S. McGuire nebo stříbrný a bronzový medailista z paralympijských her v Riu Greg Polychronidis (BC3).

V základní skupině kategorie BC3 narazil Adam Peška nejprve na Švédsku Marii Bjurströmovou, zápas rozhodla až poslední směna a český hráč zvítězil 3:2. Ve stejný den sehrál Peška utkání ještě se Španělem Wafidem Boucheritem, v němž soupeři podlehl 3:4. Poslední duel čekal Pešku proti Danielu Bentemu z Dánska, kterého hladce porazil 10:0. Pak už český hráč čekal jen na výsledky ostatních zápasů jednotlivců, které potvrdily, že se probojoval do kvalifikace., a to jako první ze sedmi kvalifikovaných hráčů.

Eliminační kolo postavilo proti Adamu Peškovi Kennetha Verwimpa z Belgie, který postoupil jako první ze skupiny G. Po soustředěném výkonu a výhře 5:2 postoupil Adam Peška už do čtvrtfinále mistrovství Evropy, které jej čekalo o hodinu a půl později. Narazil v něm na Josého Carlose Maceda, těžkého soupeře podporovaného domácím publikem.

Peška se ovšem zkušeného soupeře nezalekl a zabojoval. Portugalce, který má doma i titul mistra Evropy přehrál 4:2 a oslavil postup do semifinále. V něm už byl nad jeho síly Damian Iskrzycki z Polska, kterému podlehl 1:10. V souboji o bronz pak Peška prohrál s legendárním Gregem Polychronidisem 0:5 a obsadil celkové čtvrté místo.

„S tímhle výsledkem jsem absolutně spokojená, stejně tak s progresí kvality hry, s posunem v činění rozhodnutí a efektivitou provedených změn,“ shrnula Peškovo vystoupení na ME vedoucí české výpravy Michaela Řiháčková.