Čeští cyklisté rozšiřují sbírku medailí z MS | Vozíčkář

Čeští cyklisté rozšiřují sbírku medailí z MS

6.8.2015

119_Nottwil-2015Ve švýcarském Nottwilu bylo ve středu 29. července zahájeno mistrovství světa hendikepovaných cyklistů, kde se představí na svých kolech, tricyklech i handbicích jezdci z 46 zemí světa. Jde o velmi významnou událost, protože paralympijské hry v Rio de Janeiru se nezadržitelně blíží a zisk medailí i potřebných bodů z MS bude důležitým kritériem pro nominační kvóty jednotlivých národů, včetně České republiky.

Jak jsme již uvedli, v úterý se česká výprava přesunula z dějiště světového poháru v Elzachu právě do dějiště mistrovství světa do švýcarského městečka Nottwil. Městečko ležící u nádherného jezera je obklopeno překrásnou přírodou a především celkem náročným kopcovitým převýšením. To organizátoři MS využijí na tratě časovky i silničního závodu a notně prověří připravenost závodníků. Středeční deštivý den česká výprava využila k tréninku a ve čtvrtek již začal program MS nejdříve časovkami. Reprezentační tým České republiky je v Nottwilu v nejsilnějším složení a vzhledem k velmi výrazným úspěchům našich jezdců na víkendovém světovém poháru v Elzachu nemohou být ambice našich jezdců jiné než vysoké.

Diepoldová a Hindr vybojovali bronz
Výbornou formu potvrdili hned v časovce Tereza Diepoldová (amputace nohy nad kolenem) a Jiří Hindr (tricykl). Oba ve svých kategoriích vybojovali bronzovou medaili. Tereza v náročné, kopcovité časovce potvrdila vynikající formu a také 100% návrat po roční zdravotní a studijní pauze zpět do absolutní světové špičky kategorie C2. Studentka FTVS UK a závodnice týmu Nutrend Specialized Racing v polovině závodu držela třetí příčku a ve strhujícím závěru se jí podařilo medailové umístění udržet i v cíli. Časem 25:49.60 nestačila pouze na Číňanku Sini Zeng a Američanku Allison Jones.
V kategorii T1, závodníků na tříkolce získal Jiří Hindr zasloužený bronz, když zajel 14km v solidním čase 32:01 a na čtvrtého Švéda Nilssona měl náskok dokonce více než dvě minuty. Vítězem kategorie se stal Francouz Quentin Abague.
Do šampionátu se zapojili i další naši cyklisté, konkrétně Ivo Koblasa a Matěj Benda, kteří zahájili časovkou na 21 km. V nabité kategorii, která čítala celkem 21 jezdců, skončil Koblasa s časem 33:11.65 na 8.a Benda na 13.místě.
V prestižní kategorii C4 se Jiří Ježek dokázal probojovat do elitní světové desítky. V cíli měl velkou radost a budil velký respekt soupeřů i diváků. Jen málokdo si dovedl představit, že nejúspěšnější hendikepovaný cyklista planety se po velmi vážném a životu ohrožujícím pádu v minulém roce dokáže opětně vrátit do pedálů světového peletonu. Jiří Bouška dokončil závod na 11. a Tomáš Kajnar v kategorii C5 na 12. místě.
119_Nottwil_Diepoldová3

Hindr stříbrný, Koblasa bronzový
119_Nottwil-2015_HindrPátek byl na mistrovství světa handicapovaných cyklistů v Nottwile vyhrazený časovce handbikerů. Naši však po velkých úspěších na SP tentokrát na medaile v časovce nedosáhli. Česká výprava měla v závodě dvojnásobné zastoupení, v kategorii jezdců s největším handicapem H1 nastoupil Patrik Jahoda a v kategorii žen H3 nás reprezentovala Kateřina Antošová. Medailové umístění bylo tentokrát nad jejich síly. Patrik Jahoda na kopcovité trati vybojoval 6. a Kateřina Antošová 7. místo.
Medaile opět přinesly až sobotní závody. Do silničního závodu, který se uskutečnil na stejných okruzích kolem Sempachersee v kantonu Luzern jako časovka, nastoupili Hindr a Koblasa.
Stříbrný Jiří Hindr závodící v kategorii MT1, který absolvoval 21 kilometrů a za vítězným Francouzem Aubaguem zaostal o necelé dvě minuty a na třetího Rusa Semočkina měl náskok tři čtvrtě minuty.
Nejmladší člen české cyklistické reprezentace Ivo Koblasa (MC2) již musel absolvovat mnohem delší trasu a i když celý peleton závodníků jezdil pohromadě, po ujetí 56 kilometrů rozhodoval až spurt. S přehledem vyhrál Peruánec Hilario, druhý byl o necelou minutu o půl pomalejší Španěl Eckhard a sedmnáct vteřin za ním finišovalo deset borců, z nichž byl nejlepší byl právě Ivo. Nutno doplnit informaci z webových stránek Iva Koblasy, že nastupoval do závodu se zatejpováným ramenem i kolenem. Ještě se mu nepodařilo doléčit nedělní pád ze světového poháru v německém Elzachu. Také počasí závodníkům nikterak nepřálo. Od rána lilo jako z konve a v 8 hod. v okamžiku startu bylo počasí stále více zamračené. Do závodu šel Ivo s odhodláním jej dokončit i při bolestech. Ivo má ale srdce neskutečného bojovníka a od prvních metrů se snažil hlídat čelo pelotonu. Jen v 2. kole nestačil na nástup peruánského závodníka Hilaria a v 5. kole potom na nástup španělského závodníka Eckhardta. Po úniku těchto závodníků, jela v čele asi 12 členná skupina včele právě s naším borcem. Do závěrečného finále přijelo do spurtu na atletickém stadionu hlavní pole ve vedoucí pozici s Rusem a Kolumbijcem. V těsném závěsu pak Ivo, který ve vítězném spurtu proťal cílovou pásku na 3. místě a získal tak zaslouženě bronzovou medaili. Veterán Michal Stark dokončil závod na 14. pozici.
119_Nottwil-2015_Koblasa1119_Nottwil-2015_Koblasa2 119_Nottwil-2015_Koblasa
Tereze Diepoldové (WC2), která se po celý závod pohybovala na medailových pozicích nakonec obsadila čtvrtou příčku a na bronz jí scházelo pouhých 40 vteřin. V odpoledním závodě kategorií C4 a C5 vybojoval po společném cílovém spurtu 8. místo Jiří Bouška před Jiřím Ježkem. V kategorii C5 obsadil Tomáš Kajnar 10. místo.