Evropský pohár cyklistů a handbikerů v Praze na Strahově | Vozíčkář

Evropský pohár cyklistů a handbikerů v Praze na Strahově

5.10.2015

Pražský Strahov byl už pošesté dějištěm finálového závodu Evropského poháru hendikepovaných cyklistů a zároveň i finálového závodu Českého poháru mládeže a žen na silnici.
156_Alex_Strahov-EP (16)

Dvoudenní závodní program, kdy na sebe po celý den navazují závody jednotlivých kategorií, přilákal na start stovky výkonnostních hendikepovaných cyklistů a handbikerů z celé Evropy. Zatímco ženy a mladí cyklisté žákovských a juniorských kategorií bojovali o vítězství v prestižním silničním závodě, a tím získali body do celkové umístění v Českém poháru za rok 2015, hendikepovaní závodníci měli motivaci ještě větší. Na Strahově se totiž rozdělovaly jedny z posledních důležitých bodů pro paralympijskou kvalifikaci do Rio de Janeiru.
Našim reprezentantům se v Praze dařilo a český tým tělesně hendikepovaných cyklistů znovu potvrdil svou příslušnost k absolutní světové špičce. Celkové prvenství v pražském závodě slavila Tereza Diepoldová v kategorii C2 a tricyklista David Vondráček T2.
156_Alex_Strahov-EP (13)Stříbrné medaile vybojovali handbiker Patrik Jahoda H1, Ivo Koblasa v kategorii C2 a Tomáš Kajnar C5. Bronzovou medaili získali handbiker Tomáš Mošnička H3, tricyklista Jiří Hindr T1 a Kateřina Antošová H3. I když Kateřina zvítězila v sobotním silničním závodě, bohužel musela nedělní časovku vypustit, neboť byla přihlášena na prestižní Berlínský maratón.
156_Alex_Strahov-EP (7)156_Alex_Strahov-EP (9)
Tomáš Mošnička svůj úspěch shrnul: „V závodě obsazeném poměrně zvučnými jmény a v nejobsazenější kategorii handbiků MH3 jsem v sobotním silničním kritériu (8x cca 4,2 km) a v nedělní časovce (2 okruhy na stejné trati) obsadil shodně třetí místo. Závod se bodově započítával také do seriálu závodů Českého poháru.  Jelikož jsem v mé kategorii dokončil oba závodní dny z našich jezdců jako první, získal jsem plný počet bodů do ČP a tím jsem se stal také vítězem celého seriálu závodů ČP. Strahovská trať, kde se jezdí mimo jiné také Pražský rallye-sprint, byla jako vždy velmi technicky náročná, což je moje parketa. Letos v obráceném směru než loni, tedy i s poměrně krátkým, ale náročným až 9% stoupáním, mnoha zatáčkami, rovinkou a sjezdy. Jinak řečeno, jezdci zde museli ukázat úplně všechno ze svého umění.“
156_Alex_Strahov-EP (2)
156_Alex_Strahov-EP (11)
Pochopitelně velký respekt a ovace si zasloužil svými výkony i nejúspěšnější hendikepovaný cyklista Jiří Ježek. V nedělní časovce zaostal pouhých 0,04 sekundy za vítězem kategorie C4, úřadujícím mistrem světa Patrikem Kurilem ze Slovenska a v celkovém pořadí finálového závodu Evropského poháru, kdy se sčítají výsledky silničního závodu a časovky se posunul na konečné třetí místo. Rok od vážného úrazu při závodě mistrovství světa USA, s mnoha trvalými následky, se tak Jiří Ježek dokázal znovu vrátit zpět na stupně vítězů při vrcholné cyklistické akci…
Dodejme, že v elitní kategorii žen zvítězila Pavla Havlíková před Barborou Průdkovou a Anetou Rotterovou.