stVstáváte brzo ráno a nejraději byste zůstali v posteli? Hlava plná úkolů v zaměstnání a to máte ještě oblečené pyžamo? Rychle se obléct do služného pracovního oblečení. Proč jsem si tu košili nestihl vyžehlit? Umýt obličej, zuby jen zlehka přetřít pastou. Rychlá snídaně, v podobě rohlíku s máslem a kávy, která stejně zůstane z poloviny nedopitá na botníku při odchodu z bytu. Na cestě v MHD vás přepadají myšlenky: „zhasnul jsem?“, „zamkl jsem dveře?“, „zatáhl jsem vodu?“, „stihnu přijít v čas?“, mám tu svačinu?“, „zapomněl jsem telefon!“, „ne, úf, mám telefon v kapsy“. Při cestě do práce vidíte samé reklamy a nabídky, handrkující se lidi v dopravě, na ulici, zasmušilé a ztrhané tváře stejně jako je ta vaše, unavená a utahaná těla. Přetvářka na pracovišti, hraní rolí, snaha ujistit sebe, že mě ta práce baví a že ji vlastně chci dělat.

„Mám to všechno zapotřebí?“

Odpočinek má velký vliv na naše myšlení, rozhodování a jednání. Když je tělo a mysl odpočatá, je výkonnější a lépe rozhoduje v důležitých situacích. Jakmile je cítit únava z předešlého dne, jakékoliv i jednoduché úkoly jsou náročnější, těžko zdolatelné a vyčerpávající. Dopřát si chvilku cíleného odpočinku? Ano jde to!

Stejně jako dochází k opotřebování součástek materiálu jakéhokoliv stroje, dochází k opotřebování orgánů lidského těla. Kosti, klouby, svaly, šlachy nebo celý organismus. Avšak tělo má oproti stroji obrovskou výhodu. Dokáže se samo zregenerovat. Stačí tělu dodat potřebné suroviny pro regeneraci – čas, výživu ve formě jídla a pití. Při odpočinku právě tělo získává čas na regeneraci těla i mysli. A v případě, že máte opratě svého života pevně v rukou, si určujete, kdy odpočíváte a kdy utváříte kvalitní výkon a životu dodáváte potřebnou jízdu, šlapete na plyn.

Odpočinek, také používaný název relaxace, může být cílený. Relaxace je stav, kdy tělu a mysli cíleně dáváte prostor a čas, kdy na tělo nepůsobí žádné podněty, nic rušivého, co by organismus nutilo do aktivity. Relaxace může být aktivní nebo pasivní. Pasivní relaxací nazvěme například padnutí do postele nebo pohodlné usazení do křesla a vypneme veškeré myšlenkové pochody, přijímání podnětů z okolí. Úkoly „hodíme za hlavu“ a tělo uvolníme z napětí.  Na dvacet minut až půlhodinu v průběhu dne. V mnoha článcích se píše o čase poobědovém. V čase, kdy vaše tělo vstřebává jídlo.

Aktivní relaxací se rozumí záměrné „přepnutí“ na aktivity, které nesouvisí se současnou aktivitou, avšak nutí lidskou mysl a tělo změnit mód, změnit režim existence. Například soustředěně vytváříte úkol do školy nebo do práce. Po půlhodině aktivního přemýšlení a vyplňování zadaného úkolu vnímáte zhoršené soustředění, neplodíte tolik myšlenek jako před pár minutami. Avšak musíte pokračovat a dokončit úkol! Lékem je změnit na 10 – 15 minut aktivitu. Celou svou myslí i tělem přepněte na něco jiného, co s úkolem zcela nesouvisí. Běžte vynést odpadky, umyjte nádobí, vyvenčete domácího mazlíčka, běžte nakoupit apod. Po aktivitě se vraťte k úkolu a dodělejte jej. Funguje to! Pod aktivní relaxací si také představte delší aktivity. Naplánujte si na sobotu lyžování, okopávání zahrady nebo výlet na kole. Aktivní relaxace spočívá v činnosti, kterou máte rádi, kterou vykonáváte s radostí, a nikdy pro vás tato aktivita není na obtíž.

Jak takový odpočinek zařadit do našeho života?

doPři sestavování a plánování našeho dne, týdne či měsíce vycházejme ze známých faktů o lidském těle.

Pravidelnost je pro tělo i mysl velmi důležitá
Když spím, odpočívám, tělo se regeneruje a nabírá sílu do dalšího dne – minimálně 6 hodin denně, každý však dle individuálních potřeb
Lidská mysl dokáže efektivně pracovat spíše v malých a častých intervalech, než po dobu několika hodin
Využijte obědovou pauzu v práci naplno (obědvejte jinde než na svém pracovním stole, oprostěte se od pracovních úkolů, telefonů, soustřeďte se jen na jídlo. Zbyde-li vám čas, stravte jej v pohodlné poloze s knihou či šálkem kávy, čaje, či nějakou dobrotou. Zkrátka tak jak sami uznáte za vhodné.
Mysli značně pomáhá, když je v diáři jasně vyznačený odpočinek, a způsoby aktivní či pasivní relaxace (výlety, posezení s přáteli, sportování, četba) Tedy čas, kdy nepracujete a chcete jej trávit jinak.

Je pro vás obtížné na chvíli vypnout, nic nedělat a uvolnit se? Přijďte na Kurz jednoduchých relaxačních technik 28. 2. 2017, který pořádá Mgr. Veronika Machová, psycholožka služby Sociální rehabilitace. Zázemí kurzu poskytne organizace Liga vozíčkářů na adrese Bzenecká 23, Brno – Vinohrady. Kapacita kurzu je omezena. Více informací a registrace účastníků na 601 382 935 nebo emailu veronika.machova@ligavozic.cz.