Jarozvěst 2014 byl skvěle načasován | Vozíčkář

Jarozvěst 2014 byl skvěle načasován

12.3.2014

13_almavi©_Petřín-orient-web-01Jak jsme Vás již informovali a zvali minulý týden, hned 4 orientační závody, s aktivní účastí vozíčkářů z celé ČR, se konaly v sluncem rozzářeném hlavním městě Praze.  Závodníci si mohli vychutnat a užít nejen jarního počasí, ale zároveň projet i krásné starobylé Staré Město a následně i tři oblíbené přírodní parky Petřín, Hvězda a Ladronka.

Praga Magica

První sobotní rychlostní orientační závod Praga Magica, aneb Benátky v Praze, se uskutečnil v sobotu 8. března 2014 a byl dlouhý přibližně 2 km.  Zajímavý orientační závod vedený uličkami, pasážemi, malými náměstíčky, vnitrobloky i mini parky Starého Města pražského, se konal za téměř jarního slunečného počasí. Jedinou nevýhodou byla trasa vedená částečně po velkých dlažebních kostkách, tzv. kočičích hlavách, což žádný vozíčkář, pokud si zrovna nechce natřást celé tělo, zrovna nemiluje. Možná právě proto se na startu sešli jen 3 vozíčkáři.

13_almavi©_Petřín-orient-web-02a 13_almavi©_Petřín-orient-web-02b13_almavi©_Petřín-orient-web-02c

Na tento vozíčkářsky skromný závod navazoval odpolední první etapový závod z řady Českého poháru předjarní trojice Trail-o a TempO pod společným názvem Jarozvěst 2014, pořádaný téměř domácím oddílem orientačních závodů Sportovního klubu vozíčkářů Praha. Všech 38 účastníků přijelo nejen ze všech koutů České republiky, ale jak jsme se dozvěděli od organizátorů, tak do Prahy přijeli milovníci orientačních závodů také ze Slovenska, Ruska a dokonce i z Finska. V překrásném prostředí rozsáhlého Petřínského parku nechybělo ani 11 vozíčkářů, včetně poslední Mistryně světa Jany Kosťové, Borise Dvorského, Bohuslava Hůlky, Hany Doležalové, Milana Lučného, Péťi Krystka, Jarmili Mrtkové, Miroslava Spidlena, Jitky Kadlecové, Petra Horského a Adama Přibyla. V příjemné atmosféře si všichni přítomní těsně před startem u horního vchodu do parku od Strahovských studentských kolejí povídali o nadcházející orientační sezóně u nás i v zahraničí, ale u některých již byla znát trocha nervozity i nedočkavosti věcí příštích.

13_almavi©_Petřín-orient-web-03a13_almavi©_Petřín-orient-web-03b13_almavi©_Petřín-orient-web-03c

Trail-O, klasická trať – Petřín
Trasa závodu s výrazným převýšením a přejížděním různých nečekaných nástrah vyžadovala na přejezdy terénních nerovností zkušeného asistenta během celého závodu. Na prudkých svazích s hustou sítí cest a serpentin bylo umístěno 20 kontrol ukrytých v pískovcových skalách, u jezírka, i v kopcích s panoramatickými výhledy na celou sluncem rozzářenou Prahu. U mnoha kontrol někteří závodníci trávili mnoho času a zkoumali všechny prostorové detaily. Součástí závodu byly i 2 časovky.

Nakonec se mezi vozíčkáři radoval nejvíce Bohuslav Hůlka s celkovým počtem 15 bodů, který o 2 body porazil Janu Kosťovou a třetího Borise Dvorského. Je nutné doplnit, že Bohouš se celkově umístil na 6 místě i mezi „choďáky“, což je bezesporu velký úspěch. Vítězný vozíčkář sice strávil na trati celkově 125 minut, ale je vidět, že zdolal všechny nástrahy a záludnosti a mapu dokonale přečetl a správně označil jednotlivé kontroly. Čas tohoto závodu není rozhodující a mnozí z vozíčkářů strávili na trase i více než 3 hodiny.

Hvězda a Ladronka

Druhý den se již bez mé osobní účasti konaly další dva závody v Praze, konkrétně v lesoparku Hvězda na Bílé Hoře a v parku na Ladronce. Dopolední Trail-O, klasická trať byla postavena v lesoparku převážně na rovině v husté síti kvalitních šotolinových cest. Na svazích, do údolí potoka a u výraznějšího převýšení cestou do cíle byli opět k dispozici asistenti. Závod obsahoval v husté síti četných terénních detailů celkem 20 kontrol a 2 časovky. Nejlepšího výsledku mezi vozíčkáři dosáhl opět Bohuslav Hůlka, před Hanou Doležalovou a Milanem Lučným.
Odpoledne pak byla na pořadu disciplína TempO pro změnu městským parkem Ladronka. Zde mezi všemi 32 zúčastněnými závodníky vyhrála Jana Kosťová, která svým suverénním výkonem předčila i všechny chodící a běhající závodníky. Za sportovní redakci Vozíčkáře tak hluboce smekáme. Druhý mezi vozíčkáři byl Milan Lučný před třetím Bohuslavem Hůlkou.

Nezbývá než poděkovat Pražskému klubu vozíčkářů Praha, konkrétně ředitelce závodu Janě Kosťové, všem asistentům bez jejichž pomoci by se tato náročná disciplína neuskutečnila a i dalším nejmenovaným lidem, kteří se na zdárném průběhu závodů podíleli. Nezapomeňme pochválit i staviteli tratí, jimiž byli v sobotu autor Jiří Fišer a v neděli Pavel Kurfürst.

Text a foto: Alex. M. Videmannová