Košťál a Musilová získali místa pro Rio | Vozíčkář

Košťál a Musilová získali místa pro Rio

17.6.2016

92_logo PQ2016 s textemVíce než úspěšné bylo vystoupení českých lukostřelců na podniku světového poháru, který už tradičně hostilo Nové Město nad Metují. Václav Košťál a Šárka Musilová vybojovali svými skvělými výkony pro Českou republiku další dvě účastnická místa na letní paralympiádě v Riu. V této chvíli má tak Česká republika jisté tři pozice, o tu první se postaral David Drahonínský.

Světový pohár v Novém Městě nad Metují byl pro sportovce z celého světa poslední možností, jak si vybojovat start v Riu, což se odrazilo na počtu zúčastněných lukostřelců – přijelo jich rekordních 244 z 48 zemí. I v takto silné konkurenci dokázali domácí závodníci obstát – Šárka Musilová svoji soutěž vyhrála a Václav Košťál skončil v té své druhý, což znamenalo další dvě místa pro Rio.

Novinkou oproti předchozím ročníkům bylo umístění finálových soubojů v soutěžích jednotlivců a týmů. Všechna finále se uskutečnila v malebném prostředí historického náměstí Nového Města nad Metují. A pořadatel turnaje Sportovní klub Nové Město nad Metují připravil pro účastníky turnaje a diváky i další zpestření a bohatý doprovodný turnaj.

Šárka Musilová si v kvalifikaci zajistila splnění minimálního limitu nutného pro účast na LPH a to nástřelem 524 bodů, což byl i nový osobní rekord. V boji o jediné postupové místo se musela utkat s nově klasifikovanou střelkyní Hosseini z Iránu, která byla v kvalifikaci výrazně lepší. Nakonec se Šárce tuto soupeřku podařilo porazit 113:100 bodům a tím si toto místo zajistit pro sebe.

93_Sarka-Musilova2

Václav Košťál se v kvalifikaci kvótového závodu umístil na 5 místě. V následných rozhodujících eliminacích porazil soupeře Dumbadzeho z Gruzie v prvním kole 6:2, v dalším kole Kazachstánce Sarkulova 6:0. Dále si poradil ve čtvrtfinále s Japoncem Onodeirou 7:3 a v semifinále zvítězil 6:0 nad dalším Japoncem Ueyamou a tím bylo jasné, že bude nejhůře na 2 místě a sloty na LPH jsou určeny pro první 3 střelce z tohoto vloženého závodu. Ve zlatém finále sice prohrál s němcem Szarszewski 0:6, ale to už nebylo tak důležité.

Další eliminační souboje jsou ještě před námi, ale již nyní víme, že o zlato se v sobotním finále na histockém náměstí v Novém Městě nad Metují utká mix tým kategorie W1 (Šárka Musilová, David Drahonínský) s velmi silným soupeřem z Velké Británie.

O bronz se utká družstvo žen reflexní luk ve složení Markéta Sidková, Lenka Kuncová a Miroslava Černá, které po vyrovnaném souboji porazily soupeřky z Koreje v rozstřelu.