Nabídka publikací, které by se zabývaly sexualitou hendikepovaných osob, u nás není nikterak bohatá. Dobrou zprávou ale je, že roku 2013 vyšlo hned několik zajímavých knih, které si berou tuto tematiku pod drobnohled.

První z nich je publikace Tomáše Drábka s názvem Partnerský a sexuální život osob se zdravotním postižením – publikace pro odborné sociální poradenství, jež vyšla pod hlavičkou Svazu tělesně postižených v České republice. Najdete zde jak obecné informace o lidské sexualitě, tak vztažení tématu k oblasti sociální práce a sociálních služeb či popis některých specifik, jež doprovázejí sexualitu osob se zdravotním postižením. Neméně zajímavé informace přináší také příručka Martiny Venglářové, Petra Eisnera a kolektivu autorů nazvaná Sexualita osob s postižením a znevýhodněním. Ta je zajímavou sondou do intimního života osob se zdravotním znevýhodněním, zejména pak lidí s mentálním postižením, duševním onemocněním či seniorů v ústavní péči. Ať už však dáte přednost kterékoliv ze zmiňovaných publikací, obě mají něco společného: jsou velmi čtivě napsány, opírají se o aktuální odborné poznatky a neschází jim lidský rozměr a citlivost, které jsou při zpracování takových témat zcela jistě zapotřebí.

Už jste slyšeli o sexuální asistenci? Pokud se o ní dozvídáte až z našeho časopisu a chtěli byste o ní vědět ještě něco navíc, kniha Ze sexbyznysu na trh práce? autorského tria Lucie Šídové, Jany Polákové, Hany Malinové a kolektivu je skvělou volbou. V rámci jednotlivých tematických celků se čtenář dozví o legislativním ukotvení sexbyznysu v Německu, Nizozemí i ČR. Druhá část práce je pak zaměřena na možná pozitiva sexbyznysu z pohledu sexuálních pracovnic anebo poukazuje na nejrůznější programy, jež mají se sexbyznysem úzkou souvislost, včetně jejich alternativ v ČR. „Šmrnc“ celé publikaci dodává také její originální grafické zpracování.

Pokud si chcete zdokonalit svou angličtinu a zároveň se dozvědět další fakta o sexualitě hendikepovaných, využijte vyhledávač Google Books. Najdete zde totiž celou řadu zajímavých publikací, jež si můžete prohlížet zdarma v klidu domova. Vaší pozornosti by tak neměly uniknout knihy jako Sexuality and Disability: A guide for everyday practice od Ellaine Cooperové a Johna Guillebaunda, dále Sex, Youth, And Sex Education: A Reference handbook od Davida Campose či The Ultimate Guide to Sex and Disability: For All of Us Who Live with Disabilities, Chronic Pain, and Illness od Miriam Kaufmanové, Cory Silverbergové a Frana Odetteho.

(mh)