Od soboty 2. března je opět v plném provozu Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Téměř po roční pauze si tak i vozíčkáři mohou prohlédnout novou stálou expozici. Zároveň byla opravena fasáda renesančního Mydlářovského domu, v němž muzeum sídlí. Celkové náklady se vyšplhaly na 25 miliónů korun a uhradilo je Ministerstvo kultury, zřizovatel této příspěvkové instituce.

Prostory muzea jsou plně bezbariérové.

Lidem se sníženou pohyblivostí a rodinám s malými dětmi slouží bezbariérový výtah, který je zaveze do všech pater památkově chráněné budovy. V přízemí je vhodně upravená toaleta. U vstupů do jednotlivých sálů je menší práh, který vozíčkářovi pomůže zdolat buď jeho doprovod, nebo vyškolený průvodce. Pochvalnou zmínku si zaslouží přivolávací tlačítka u vchodu do muzea, toalety a u výtahu na venkovní terasu: ta se po rekonstrukci stane odpočinkovým místem, kde se budou občas konat představení pod širým nebem. Muzeum je bezbariérové jen částečně: není dostupné osobám na elektrickém vozíku. Brání tomu úzké chodbičky v patrech, prahy a nevelké výstavní místnosti.

Stálá expozice Magický svět loutek seznamuje návštěvníka s vývojem českého loutkářství od jeho počátků až do poloviny 20. století. V její zahraniční části, umístěné ve 3. patře, jsou k vidění unikátní loutky a marionety z Indie, Číny, Indonésie, Japonska nebo Vietnamu. Přízemní sál nyní patří krátkodobé výstavě Kašpárci celého světa, která potrvá do 21. července. Sezónní výstava, jež skončí 10. ledna 2014, má název Pavel Kalfus a Alois Tománek: Společně, každý svou cestou. Jde o ukázky z tvorby dvou významných českých scénografů.

Nejvyšší bariéra v muzeu

Díky rozsáhlé modernizaci a stavebním úpravám je nyní muzeum, které vzniklo v roce 1972, na evropské úrovni. Logicky očekává vyšší návštěvnost: zatímco v minulosti do něj zavítalo asi 15 tisíc lidí ročně, letos jich má být o několik tisíc víc. Ve vstupní hale, vybavené nájezdy pro vozíčkáře, přibyla kavárna a herna pro děti. Dalším lákadlem je bohatý doprovodný program zahrnující workshopy, přednášky a netradiční akce. Například v sobotu 30. března se v Mydlářovském domě odehrají Velikonoce v muzeu, kdy si návštěvníci budou moci prohlédnout živá zvířátka, která neodmyslitelně patří k oslavám jara, a děti si vyrobí drobnou loutku kuřátka.

Otevřeno je denně kromě pondělí. Základní vstupné je 60 korun, držitel průkazu ZTP a ZTP/P zaplatí 40 korun. Aktuální informace o dění v chrudimském Muzeu loutkářských kultur jsou na stránkách www.puppets.cz; pro dotazy a rezervace je určen telefon 469 620 310 a e-mail puppets@puppets.cz.

(mp)