Nadační fond Emil s Centrem Kociánka uzavřel první část úspěšného vzdělávacího projektu, jehož cílem je proškolit pracovníky veřejných a sociálních služeb, kteří pracují s dětmi a mladými lidmi s handicapem. Výsledkem projektu je, že tito pracovníci dokáží svým klientům nabídnout vhodnou sportovní aktivitu, která může velmi zkvalitnit jejich život.

První části, která probíhala od září 2014 do dnešního dne, se zúčastnilo na 100 účastníků. Kapacita první části byla využita na 100%. Přesný počet absolventů bude znám po skončení dnešní lekce, na téma, Doplňkové a netradiční sporty. „Zájem o dnešní lekci byl nesrovnatelně větší, než o ostatní kurzy.“ Říká Jana Procházková, výkonná ředitelka NF Emil.

V průběhu druhé poloviny roku 2014 proběhlo prvních pět kurzů – atletika, jachting, futsal pro nevidomé, boccia a iboccia a plavání. V roce 2015 poté proběhla druhá polovina kurzů – basketbal na vozíku, ragby na vozíku, tenis na vozíku, lyžování a doplňkové a netradiční sporty.

index

Všechny kurzy se skládají z teoretické části realizované prostřednictvím
e-learningového systému pořízeného z projektu doplněné praktickou ukázkou jednotlivých sportů zkušenými lektory.

První část kurzů již končí, ale od května 2015 do dubna 2016 proběhnou všechny kurzy znovu.

V tuto chvíli již víme, že nejúspěšnější kurzy jsou ty, které jsou v praxi pro účastníky nejlépe využitelné. Jedná se např. o kurz plavání, je to nejběžnější způsob rehabilitace právě pro handicapované děti. Menší zájem byl o kurzy specifické, jako je basketbal, tenis, ragby, lyžování (tedy jízda na monoski).

Podle našich odhadů žije v České republice více než sto tisíc dětí a mladistvých s nějakou formou tělesného nebo smyslového handicapu. Přitom jen malá část z nich má v současné době možnost realizovat sportovní či pohybové aktivity,“ říká Jana Procházková, výkonná ředitelka NF Emil. „Emil různými formami deset let pomáhá právě mladým handicapovaným sportovat, nicméně společný projekt s Centrem Kociánka posunuje naši aktivitu o velký krok dál. Věříme, že získáme několik desítek

proškolených lidí, kteří budou moci vhodné sportovní aktivity nabízet svým klientům, případně budou ochotni s nimi určité druhu sportu sami provozovat,“ doplňuje Procházková.

Projekt je realizován od 1. 9. 2013 do 30. 4. 2015 pod názvem „Vzdělávání pracovníků veřejných a sociálních služeb – Sportovně-vzdělávací centrum pro JMK, reg. č. CZ.1.07/3.2.04/05.0100“. Je financován z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost prostřednictvím Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.