Letos v listopadu začal v oblasti železniční osobní přepravy působit nový přepravce, společnost LEO Express. Její tiskový mluvčí Petr Kopáček nám poskytl následující rozhovor.


– Kolik vašich souprav je bezbariérových? Máte pro vozíčkáře speciálně vyhrazený oddíl či vůz?

Bezbariérové jsou všechny naše vlakové jednotky, kterých zatím máme pět. Jde o komfortní a rychlé vlaky vyrobené švýcarskou společností Stadler, které jsou nízkopodlažní, jsou vybaveny výsuvnou nástupní plošinou a jsou celkově snadno průchozí. Mají například speciální nájezdovou rampu a v blízkosti širokých vstupních dveří vozů základní třídy Economy se nachází pět speciálních míst pro kočárky a dvě místa pro ortopedické vozíky. Samozřejmostí jsou moderní toalety bez bariér.

– Na jakých tratích jsou vaše vlaky v provozu?

V listopadu jsme začali jezdit na trase mezi Prahou a Ostravou, zastavujeme také v Pardubicích, Olomouci a Bohumíně. Do 9. prosince jsme měli pilotní provoz se čtyřmi spoji denně (dva ve směru z Prahy a dva ve směru z Ostravy), od nového jízdního řádu jsme počet spojů zdvojnásobili na osm denně a dalších osm se chystáme přidat do konce roku.

– Poskytujete lidem se zdravotním postižením slevu na jízdném?

Máme zákonné slevy. Držitelé průkazu ZTP tedy mají slevu 75 % a s držitelem průkazu ZTP/P může zdarma cestovat jeho průvodce.

– Může si vozíčkář s sebou vzít do vlaku asistenčního psa a nevidomý člověk vodícího psa? A zaplatí za něj jízdné?

V obou případech může a jízdné za ně neplatí.

– Nabízíte cestujícím nějaké služby odlišné od nabídky Českých drah?

Máme úplně jiný koncept než České dráhy. Jde například o donášku občerstvení až na konkrétní místo ve vlaku nebo o pohyblivé ceny, které se mění v závislosti na zájmu cestujících (čím dříve objednáte, tím levněji pojedete, a výhodněji i mimo špičku). Každý pasažér může v naší soupravě využít interní portál plný zábavy a informací (filmy, hudba, hry, chat atd.), může také sledovat aktuální informace o jízdě na LCD obrazovkách rozmístěných ve vlaku (informace o aktuální poloze, rychlosti, počasí, o pamětihodnostech na trase atd.). Do konce roku vydáme první číslo vlastního palubního časopisu. Lidem nabízíme výběr hned ze tří cestovních tříd, včetně luxusní třídy Premium.

– Může si vozíčkář u vás předem objednat bezbariérový vůz u spoje, kde obvykle není řazen v soupravě?

Provozujeme ucelené soupravy, ne klasické vlaky tažené lokomotivami a tvořené vagóny, takže toto řešení by bylo jen obtížně realizovatelné. Ale jak jsem již uvedl, my nemáme problém lidi s hendikepem svézt: všechny naše soupravy jsou pro ně velmi vhodné.

– V cílových stanicích vlaků LEO Express jste pro zákazníky zřídili taxi a autopůjčovny za zvýhodněné ceny. Jsou aspoň nějaké taxíky a automobily k zapůjčení bezbariérové?

Naši smluvní partneři jsou schopni dopravit i hendikepované, ověřili jsme si to v praxi.

– Poskytujete na webových stránkách informační servis pro cestující se zdravotním postižením? Provozujete zákaznickou telefonní linku?

Naše dopravní společnost v Česku začíná, teprve se rozjíždíme, ale v budoucnu určitě chceme zavést speciální informační kanály pamatující i na hendikepované zákazníky.

– Co chystáte na příští rok?

Samozřejmě intenzivně pracujeme na dalších novinkách a službách pro naše cestující. Kromě zvýšení počtu spojů na celkových 16 denně na trase mezi Prahou a Ostravou připravujeme projekty i na dalších místech v Česku, kde bychom chtěli během několika let začít provozovat osobní dopravu: jde například o tratě Praha-Brno, Praha-České Budějovice či Ostrava-Brno.

Pokud jde o novinky v našich vlacích, připravujeme rozšíření nabídky cateringu, mobilní aplikaci rezervačního systému a rozšíření systému návazných služeb pro cestující v našich spojích.

(mp)