Naši florbalisté stříbrní!

1.11.2016

Ve dnech 2174d_ewft-florbal8. – 29. 10. 2016 proběhl v Praze Radotíně první mezinárodní turnaj ve florbalu vozíčkářů European Wheelchair Floorball Tour 2016, který přivítal nejlepší hráče světa v tomto rychle se rozvíjejícím sportu pro hendikepované.

Turnaje se účastnily reprezentační celky – České republiky, Švédska, Nizozemska a Polska. EWFT 2016 se konal za přítomnosti zástupců IWAS (Mezinárodní federace sportu vozíčkářů a lidí po amputaci), tedy organizace, která zastřešuje většinu sportů pro hendikepované na světě. Hlavním organizátorem akce byla Česká federace florbalu vozíčkářů.

Během pátečního dne každý reprezentační celek poměřil své síly se všemi soupeři. Česká reprezentace si se soupeřem z Polska poradila hned v prvním zápase, ve kterém polský tým porazila 3:1.  Novinkou na tomto turnaji byl přechod na efektivní měření času, tedy tzv. „čistý čas“, konkrétně 3×15 minut. V následujícím zápase na sebe narazily reprezentační týmy Nizozemí a Švédska, kde ve vyrovnaném utkání v konečném výsledku 2:1 zvítězil severský tým. Přestože polský celek svůj úvodní zápas prohrál, dokázal zmobilizovat své síly a stal se překvapivým vítězem v utkání s Nizozemím, které porazil vysoko 6:2. Méně se naopak dařilo české reprezentaci proti holandskému výběru, kdy až v závěru tohoto zápasu dokázal český tým vyrovnat jednobrankovou ztrátu a uhrál pro sebe velice cenný jeden bod. Bez ztráty jediného bodu odjížděl po pátečním dnu tým ze Švédska, který se po všech odehraných utkáních ve skupině umístil na prvním místě tabulky.

Sobotní den byl ve znamení semifinálových bojů a zápasu o umístění. V prvním semifinálovém utkání se proti sobě postavily reprezentace Švédska a Nizozemí, ve kterém v konečném výsledku s převahou zvítězilo Švédsko 5:1. Dramatickým zápasem, o jehož výsledku rozhodlo až prodloužení, bylo druhé semifinálové utkání mezi Českou republikou a Polskem. Polský celek, který se tohoto turnaje zúčastnil pouze se sedmi hráči, jako první otevřel skóre a dlouhou dobu si držel jednobrankový náskok. Po ukončení řádné hrací doby ukazovala výsledková tabule nerozhodný stav 2:2. Během 10 minutového prodloužení více sil a odhodlání předvedla česká reprezentace, která díky gólu Miroslava Večeři postoupila do finále.

Polská reprezentace ukázala svoji odhodlanost a bojovnost v zápase o třetí místo, kdy si dokázala poradit s holandským výběrem a udávala tempo zápasu. Země tulipánů marně stíhala skvělou útočnou dvojici Woznica – Kwapisz a podlehla Polsku 3:1.

Stejně jako v roce 2010 v Jablonci nad Nisou, tak i nyní v Praze se proti sobě ve finále postavilo Švédsko a Česká republika. Přestože první branka finále padla za záda českého gólmana již ve druhé minutě zápasu, český tým nepropadl panice a pravidelně se dostával do švédského obranného pole a ostřeloval švédskou branku. Jediným úspěšným českým střelcem se v tomto zápase stal Jan Razjnover, který ve 43 minutě umístil míček za záda švédského brankáře. Přestože česká reprezentace předvedla ve finálovém zápase skvělý výkon, nestačila švédskému celku a prohrála 4:1. Zlaté medaile a vítězný pohár turnaje EWFT 2016 tak po zásluze putuje do Švédska.