442415Pojmem „osoba blízká“ se ohání hned několik zákonů, najdeme jej v zákoně o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb., jinak je pak pojem vymezen v občanském zákoníku č. 89/2012 Sb., no a jinak např. v trestním zákoníku č. 40/2009 Sb., a to ještě není konečný výčet. Aby se v těch osobách blízkých jeden vyznal…

Proč je tedy pro osobu se zdravotním postižením dobré vědět, kdo to, kruciš, vlastně osoba blízká v praxi je.

 1. …abych mohl/a jezdit bezplatně po dálnici. Abych mohla osoba se zdravotním postižením cestovat po dálnici bez dálniční známky, musí být vlastníkem průkazu ZTP (s výjimkou sluchového postižení) či ZTP/P. Další podmínkou, která musí být splněna, je pak dle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, to, že držitelem motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká. V tomto případě zákon odkazuje na vymezení pojmu v občanském zákoníku č. 89/2012 Sb.:

Osoba blízká je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner podle jiného zákona upravujícího registrované partnerství (dále jen „partner“); jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, pokud by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní. Má se za to, že osobami blízkými jsou i osoby sešvagřené nebo osoby, které spolu trvale žijí.

 

2. …abych věděl/a, zda musím mít smlouvu o zajištění pomoci (u příspěvku na péči). Pokud osoba závislá na pomoci jiné osoby pobírá příspěvek na péči, může o ni pečovat buď osoba blízká, nebo tzn. asistent sociální péče (jiná fyzická osoba než osoba blízká – např. soused, kamarád) anebo sociální služba (např. osobní asistence, pečovatelská služba,…).

Pokud pečuje „asistent sociální péče“, zákon uvádí povinnost mít s touto osobou sepsánu smlouvu o zajištění péče, u osob blízkých tomu tak není. Osoba blízká se pro účely příspěvku na péči taktéž vymezuje dle výše uvedeného občanského zákoníku č. 89/2012 Sb.

 

3. …abych věděl/a, komu se péče o mě počítá na důchod. A tady už je to jinak. Aby se pečující osobě počítala její péče tzv. na důchod, tedy jako náhradní doba důchodového pojištění, musí být splněny tyto podmínky: Osoba závislá na péči má přiznán II.–IV. stupeň závislosti (u dětí do 10 let stačí i I. stupeň) a zároveň:

a) Osoba závislá na péči i osoba pečující bydlí ve společné domácnosti

anebo

b) Osoba pečující JE osoba blízká dle zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb.:

Za osoby blízké se pro účely tohoto zákona považují manželé, příbuzní v řadě přímé, děti (pozn. dítětem se pro účely tohoto zákona rozumí dítě vlastní nebo osvojené, a pokud se dále nestanoví jinak, též dítě převzaté do péče nahrazující péči rodičů), sourozenci, zeť, snacha a manžel rodiče, a to kteréhokoli z manželů.

Domácností se pro účely tohoto zákona rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.

 Lucie Marková