Zastavte vydávání sKaret. Tak zní návrh Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny adresovaný Ministerstvu práce a sociálních věcí, který uvádí, že je nutné počkat na vyjasnění situace. S tímto podnětem přišla 23. října poslankyně Lenka Kohoutová. To jsou nejaktuálnější informace spojené s tolik diskutovaným “platebním průkazem”. Kolem sKaret se toho však děje víc. Podrobné a jinde nedostupné informace shrnuje následující článek.
Jelikož je současná legislativa nastavená tak, že skutečně jedinou možností vyplacení dávek jsou sKarty, je nutné se zmínit o několika skutečnostech, o kterých jiná média neinformují. I když zákon dodává, že je možné následně dávku vyplácet i jinak, standard je skutečně sKarta s platební funkcí. Tu však obdrží pouze zletilí se způsobilostí k právním úkonům. Děti a osoby zbavené či omezené ve způsobilosti dostanou pouze průkaz OZP, druhá karta s platební funkcí bude vydána opatrovníkovi či zákonnému zástupci.
Jak budou úředníci postupovat, když klient odmítne z adekvátních důvodů používat sKartu? Úřad práce by měl začít spolupracovat s pracovníky sociálních odborů a spolu s klientem a sociálním pracovníkem zjišťovat, zda by někdo z pečujících osob mohl zajistit přístup k dávce. Také je zajímají zdravotní důvody, které to znemožňují (například mentální postižení a nebo i aktuální zdravotní stav). Zkoumat se bude i bydliště a přístupnost k dávce, a všechny tyto informace budou zapsány dospisu klienta.
Když úřad nazná, že důvody k odmítnutí používat sKarty jsou oprávněné, je možné sociální dávky přeposílat na účet určený klientem (např. účet pečující osoby, sociální služby, obce (kde má klient bydliště), na příslušný ÚP, který pak může dávku vyplatit klientovi v hotovosti. Pokud ani to není možné, je zde varianta označení klienta jako „zvláštního příjemce dávky“. Výplata se pak řeší individuálně.
Mnoho lidí se zdravotním postižením se zatím osobně s sKartou nesetkalo. V těchto dnech si je vyzvedávají lidé se sociální podporou. Zdravotně postižení a senioři mají přijít na řadu po vyřešení všech problémů, aby nemuseli na úřady několikrát. I zde je výjimka: Zhruba 9 tisíc klientů má v současné době papírovou „dočasnou“ průkazku TP, ZTP či ZTP/P, kde je nastavena snížená platnost jen do konce roku – tyto osoby budou do konce roku osloveny a sKarta jim bude vydána. Pokud pobíráte v současnosti i jiné dávky než příspěvky na péči či další příspěvky vázané na zdravotní postižení, dostanete sKartu už teď – a to sKartu bez označení tělesného postižení a bez fotky. V takovém případě stále platí původí průkaz ZTP, který ještě všichni mají v peněženkách.
- JAK FUNGUJE VYDÁVÁNÍ s-karty V PRAXI?
1) Z ÚP klient obdrží 2 dopisy: Nejprve sdělení „Vaše karta byla dána do výroby, dostavte se v období od do….“ Dále pak výzvu – pokud si klient kartu v uvedeném období nevyzvedne
2) Při převzetí karty dostane klient s-kartu, autentizační kód (pro elektronickou komunikaci) a veškeré informace o účtu a možnostech využití karty (brožurky)
3) Poštou pak klient zvlášť obdrží PIN kód ke kartě a bezpečnostní heslo na www.skontakt.cz, kde lze sledovat stav účtu apod.
4) Může se stát, že klient si nebude moci (např. ze zdravotních důvodů) s-kartu vyzvednout – pak je možné požádat o doručení s-karty domů (k převzetí by došlo z rukou terénního sociálního pracovníka), nebo lze vyzvednout s-kartu někým jiným – na základě plné moci (pokud je na konkrétní úkon, nemusí být úředně ověřený podpis), případně v pobytových zařízení by mělo být možné domluvit se více „hromadně“ ohledně převzetí s-karet pro klienty
5) Aktivace karty: Aktivace karty probíhá v bankomatu – tedy vložím kartu a provedu nějakou operaci (+ možnost změny PIN do konce roku 2012 zdarma)
Kartu je v 90 % nutné skutečně aktivovat výše uvedeným způsobem – pouze na žádost a ze závažných důvodů může být vydána již aktivovaná karta (– např. pokud člověk nemůže aktivovat sám v bankomatu ze zdravotních důvodů).
Co je ZDARMA a jak s-kartu používat?
- S-karta je typem karty „Mastercard“ – tzn. lze s ní tedy platit všude tam, kde existuje možnost využití tohoto typu karty
- Změna PIN v bankomatu ČS – do konce roku zdarma (v rámci akce ČS)
- Zůstatek na účtu lze zjistit ZDARMA v bankomatech ČS
- Služba Cashback je bezplatná v neomezeném množství výběrů v měsíci (nákup u obchodníka nad 300,-Kč a s tím související bezplatný výběr hotovosti do výše 1500,-Kč – toto je možnost, jak vybrat např. zbytkovou částku na účtu – což neumí do koruny bankomat) – seznam zařízení, kde lze cashback použít je zveřejněn na http://www.csas.cz/banka/appmanager/portal/banka?_nfpb=true&_pageLabel=partner_search_subportal01&partnerTypKod=CB (cca 5000 míst v ČR)
- Ke každé dávce 1 výběr NEBO 1 převod ZDARMA (tedy 1 „transakce“)
- Podrobný popis poplatků lze najít ZDE: http://www.skontakt.cz/sportal/menu/cs/main/nav01_poplatky
- Info linka k s-kartě 800 752 782; Info linka k dávkám 844 844 803
Nejčastější CHYBY, které ČS eviduje:
- Špatně zadaný PIN (bankomat kartu „nesežere“, ale klient se nedostane k dávce)
- Klient se doptává na zůstatek na účtu v JINÉM bankomatu než je ČS (zpoplatněno)
- Klient vidí peníze na účtu, ale nemůže si je vybrat („vázané dávky“ – lze utratit jen v určených obchodech – u dávek pomoci v hmotné nouzi)
- Klient po obdržení s-karty i přesto 1.dávku ještě obdrží původní formou výplaty (není chyba, jen Úřadu práce déle trvá než změní způsob výplaty dávky)
- Lidé se často bojí, že na účtu musí zůstat nějaké minimum – nemusí
- Karta není funkční, protože nebyla aktivována v bankomatu
Zda tyto informace budou skutečně třeba a zda dojde k distribuci sKaret i mezi zdravotně postiženými lidmi, se zatím neví. K protestům Vládního výboru pro sociální politiku se přidává i politická opozice nebo i nově zvolená senátorka Eliška Wagnerová.
(ata, lm)