Opravdu to myslíme vážně. Vykročit k samostatnosti nebývá pro každého jednoduché, a pro naše klienty už vůbec ne. Obejít se bez péče rodičů či pěstounů nebo služeb nějakého sociálního zařízení se sice může zdát jednoduché, ale …
Samostatný život vyžaduje celou řadu kompetencí, znalostí a dovedností. I když nám jdou naši pečující občas na nervy, může se nám stát, že nakonec nám jejich pozorná mysl, bohaté zkušenosti a pracovité ruce budou chybět.
V Lize se snažíme v rámci našeho projektu „Klíč k samostatnosti“ motivovat a následně podporovat klienty, aby dosáhli co nejvyšší úrovně samostatnosti. Podle svého uvážení si díky Tréninkovému bytu můžou zkoušet zvyšovat svoji samostatnost, samostatné bydlení, v bezpečném prostředí s podporou svých pečujících i s podporou našich sociálních pracovníků. Tím se mohou vyhnout velmi těžké situaci, která zpravidla nastává v okamžiku, kdy jejich pečující vzhledem ke svému věku nebo zdraví, jim již nemůže být plně k dispozici. Právě proto vzniká mimo jiné i Tréninkový byt v prostorách našeho sídla. U vzniku myšlenky stál náš bývalý kolega Ing. arch. Adam Erben, který se věnoval řešení architektonických bariér. Sám je nejen expert na bariéry, ale také mimořádný basketbalista na vozíku a s klienty i spoluhráči má mnoho zkušeností týkající se nejen individuálních úprav bytu, ale také jejich schopnosti žít samostatně a postarat se o sebe. Inspirací mu bylo také rehabilitační zařízení v rakouském Weisser Hofu, kde se vozíčkáři věnují nejen poúrazové rehabilitaci, ale také sebeobsluze, přípravě na práci a samostatnému bydlení.
Prvním cílem našeho Tréninkového bytu je nabídnutí inspirace v oblasti individuálních úprav bytu. Proto je náš Tréninkový byt připravován s technologií nastavitelnosti nejrůznějších komponentů kompenzujících zdravotní postižení. Takže nám jezdí záchodová mísa nahoru a dolu, pohybují se kolem ní madla, podobně jako kolem umývadla a sprchy. Pohybuje se i pracovní deska kuchyňské linky, sjíždí skříňky, nebo se z nich vysunují police a držáky. Prostě celý byt slouží tak, aby si zde mohl klient naprojektovat veškeré úpravy ve svém vlastním bydlení, ověřil si všechny rozměry a nastavení a vyloučil poměrně neefektivní a nákladný způsob pokus – omyl, který dnes probíhá nejčastěji.
Další cíle jsou pak skutečně tréninkové. Klienti se zde mohou učit, co se jak dělá a jestli to skutečně zvládnou. Ověří si, zda zde dokáží fungovat sami bez pečující osoby, třeba s využitím standardní terénní sociální služby.
Trénovat zde mohou i pečující. Trénují zde zejména to, že jejich “objekt” dlouholeté péče a starostí se o sebe skutečně dokáže postarat sám a oni chodí “jen tak na návštěvy”.
Trénovat zde mohu i samotu, a nebo naopak problematiku soužití s partnerem.
Tréninkový byt budujeme relativně dlouhou dobu, důvodů je hned několik. Veškeré technologie jsou vyvíjené jako prototypy, převážně firmou Mave, kterou mnozí z vás znají jako výrobce obytného vozidla pro vozíčkáře, u jehož zrodu stál pan Fučík, ale také náš Adam Erben.
Do výroby pochopitelně vstupuje i Covid se startovním číslem 19, který občas zavře výrobní provoz nebo prodlouží dodací lhůtu nějakého nezbytného komponentu.
Prodloužení přineslo i střídání Ing. arch. Adama Erbena novým Ing. arch. Filipem Pšenčíkem. A jak víme, co Ing. arch, to názor, takže jsme přeměřovali, překreslovali, vymýšleli nová uchycení a jiné motory i vodící dráhy a znova konzultovali a znova přeměřovali …
Drahný čas zabralo také naplňování nemalého rozpočtu, na kterém trpělivě pracovala kolegyně Lenka Uldrijanová, která zajistila našemu projektu skvělé partnery:
Rotary club Brno; KPMG Česká republika, s.r.o.; Rotary klub Valtice; IDEAL – Trade Service spol. s r.o.; IBM Česká republika, spol. s.r.o.; MARAIS s.r.o.; NN Životní pojišťovna N.V.; pobočka pro Českou republiku; Nadace ČEZ; Volejbalový klub Královo Pole, z.s.; Siemens, s.r.o.; Tyco Electronics Czech s.r.o.; Kiwi.com s.r.o.; ZFP akademie, a.s.; VECOM zdvihací zařízení s.r.o.; Kentico software s.r.o.; Zebra Technologies CZ s.r.o.; Zemědělský výzkum, spol. s r.o.; CCI Czech republic s.r.o.; Dixons Carphone CoE, s.r.o.; Gebauer a Griller Kabeltechnik, spol. s.r.o.; Red Hat Czech, s.r.o.; EUROVIA CS, a.s.; MultiSport Benefit, s.r.o.; IG Watteeuw ČR s.r.o.; ARTIN spol. s.r.o.; Deutsche Telekom Services Europe Czech Republic s.r.o.; ROmiLL, spol. s r.o.; PURUS – MEDA, s.r.o.; Kreston A&CE Group, s. r. o.; MOHLIS – Brno, družstvo; Nadace DRFG; Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje; HLAS SRDCE, nadační fond; Jihomoravský kraj
Děkujeme těmto významným partnerům, ale také řadě dalších společností a individuálním dárcům za jejich finanční podporu tohoto sociálního projektu.
Dnes už je to skutečně na spadnutí a brzy vás budeme informovat, tedy po dohodě se “PSEM”, o termínu dne otevřených dveří, kdy budeme stříhat pásku a konečně se věnovat tréninkové práci s klienty.