KOMENTÁŘ
Nepochopitelnou a trestuhodnou přezíravost k početné skupině občanů zas jednou předvedli naši poslanci. Do konce roku bylo žádoucí projednat novelu zákona o zaměstnanosti, která má subjektům zaměstnávajícím víc než 50 procent lidí s postižením zajistit zvýšení státního příspěvku na jejich zaměstnávání. Důležitý právní předpis leží v parlamentu od září, ale Ministerstvo práce a sociálních věcí, jeho předkladatel, nedokázalo přimět politiky k náležité aktivitě. Ačkoli původně navrhovalo účinnost zákona již od 1. ledna 2017!
Zmíněné zvýšení příspěvku má zaměstnavatelům kompenzovat navýšení minimální mzdy, k němuž dojde právě od 1. ledna. Jediným východiskem z nynější situace je, že pokud zákon nabude účinnosti do konce března, budou zaměstnavatelé moci obdržet 700 korun měsíčně na zaměstnance s postižením alespoň zpětně (tedy za prvé čtvrtletí 2017).
Pokud však dojde k dalšímu zpoždění, může to ohrozit nejen ekonomiku zaměstnavatelů lidí s postižením, ale i pracovní místa pro zhruba 35 tisíc invalidů. V pondělí 12. prosince byla obava z časové prodlevy potvrzena: Český rozhlas informoval, že parlament se novelou už letos zabývat nebude. Ta proto zůstává na počátku legislativního procesu, ve sněmovně proběhlo zkraje prosince jen prvé čtení. Ministryně Michaela Marksová vzápětí konstatovala, že se nic dramatického neděje: zákon prý bude schválen během prvých tří měsíců nového roku a připravuje se do něj pozměňovací návrh, který umožní příspěvky zaměstnavatelům proplatit zpětně.
K jejímu chlácholivému ujištění jen dvě poznámky. Ano, zaměstnavatelé ty peníze dostanou: ovšem jen v případě, že se poslanci zkraje roku 2017 zachovají k novele mnohem zodpovědněji než dosud. Což není tak docela jisté. A nadto by člověk uvítal, kdyby paní ministryně považovala za samozřejmé vysvětlit, proč ona a její úřad tolerovaly zákonodárcům lhostejnost v tak závažné věci.
„Od roku 2015 jednáme s MPSV konstruktivně o návrzích změn pravidel podpory osob se zdravotním postižením na trhu práce. V situaci, kdy jsou návrhy připraveny a ve shodě partnerů předloženy ke schválení, není politická vůle je včas projednat,“ okomentoval situaci Zdeněk Věchet, předseda kontrolní komise Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených. Podobné zklamání na konci listopadu vyjádřil i Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, a Rostislav Dvořák, předseda Svazu českých a moravských výrobních družstev.
Miloš Pelikán