Švýcaři zdarma vyzkoušet stovky kompenzačních pomůcek na stálé výstavě.
Dříve, než si lidé ve Švýcarsku zakoupí či nechají od lékaře předepsat kompenzační pomůcku, mohou si zdarma vyzkoušet její různé varianty na rozsáhlé výstavě kompenzačních pomůcek provozované neziskovou organizací SAHB (Schweizerische Arbeitsgemeinschaft Hilfsmittelberatung für Behinderte und Betagte).
Na výstavě Exma VISION o rozloze přes 1000 m2 si návštěvníci mohou bezplatně prohlédnout a vyzkoušet více než 600 pomůcek od všech významných výrobců, které jsou určeny k podpoře mobility, soběstačnosti a zajištění bezbariérovosti. Zdarma dostanou informace o technických parametrech každého výrobku, jeho instalaci, obsluze a údržbě, různých variantách provedení, či možnostech jeho získání a financování. V případě novinky či speciální pomůcky ji pracovníci výstavy po předchozí žádosti pro zájemce ochotně obstarají.
Nejenom klasické kompenzační pomůcky jako vozíky, chodítka či polohovací lůžka a antidekubitní programy, ale také pomůcky zaměřené na úpravy pracovního prostředí či aktivního trávení volného času, či ukázky speciálních úprav osobních automobilů si mohli prohlédnout a vyzkoušet také zástupci Života bez bariér, z.ú., kteří měli možnost výstavu navštívit díky projektu zaměřeného na výměnu zkušeností podpořeného z Fondu Partnerství, Programu Švýcarsko-české spolupráce.
„Často stačí docela malé zdravotní omezení na to, aby člověk zjistil, kolik překážek se ukrývá v jeho vlastních „čtyřech stěnách“; manipulační prostory jsou najednou příliš malé, průchody moc úzké, schody příliš strmé a poličky jsou moc vysoko“, popisuje situaci většiny návštěvníků výstavy její ředitelka, paní Fränzi Grossenbacher, a dodává, že si na výstavě EXMA mohou osoby, jejichž potřeby se kvůli zdravotnímu omezení změnily, vyzkoušet, jaké uspořádání a vybavení domácnosti by pro ně bylo nejvhodnější.
„Velký zájem je například o volně přestavitelnou koupelnu“, kterou nám paní Fränzi ukázala včetně možností, které nabízí: „Každé mu návštěvníkovi zde můžeme dle jeho potřeb nastavit například výšku umyvadla, výšku sedu na toaletě či šířku sprchového koutu. Posunovat je možné také jednotlivé stěny koupelny a vytvořit tak prostor, který svými rozměry odpovídá koupelně, kterou má návštěvník doma.“ K bezbariérovým úpravám patří samozřejmě také schodišťové plošiny či stropní zdvihací systémy, vše s možností vyzkoušení, ale také různé typy lišt, či materiálů pro výrobu nájezdových ramp.
Každý výrobce kompenzačních pomůcek, který je na výstavě zastoupen, platí organizaci SAHB za pronájem výstavního prostoru, tak jako například na klasickém veletrhu. Z nájemného hradí organizace náklady na provoz výstavy. Pro návštěvníky je tak možnost vyzkoušení si pomůcek a získání odborných rad zdarma. Z výstavy tak odchází s velice dobrou představou o tom, jaké pomůcky jim vyhovují, a také s konkrétními nápady na bezbariérové úpravy své domácnosti, pracoviště, případně dopravního prostředku. Možnost volby, na základě vlastní zkušenosti. To je koncept, který se zástupcům Života bez bariér velice líbil, protože jej stejně tak jako jejich švýcarští kolegové považují za řešení nejenom příjemné, ale také velice efektivní.
Fotodokumentaci a videa z výstavy EXMA jsou k vidění na webových stránkách projektu. http://zbb.cz/svycarsko
Olga Banýrová
Život bez bariér, z.ú.
Aktivita byla realizována v rámci projektu „Výměna zkušeností a dobré praxe v oblasti sociálních služeb podporujících život osob se zdravotním postižením a seniorů v jejich přirozeném prostředí “ podpořeného z Fondu Partnerství, Programu Švýcarsko-české spolupráce. Realizaci projektu finančně podpořil také Královéhradecký kraj.