Nepříjemnou zprávou pro všechny lidi trpící únikem moči zahájila nový rok Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky. V listopadu 2012 schválila změnu úhrad a k 1.1.2013 zastavila proplácení inkontinenčních podložek. Ušetří tak 100 milionů ročně. Lidé s hendikepem i senioři se bouří. Opatření se dotkne zásadním způsobem zhruba 25 tisíců lidí a zhorší jejich životní standart, protestují.

Všeobecná zdravotní pojišťovna  přistoupila v listopadu loňského roku k úpravě číselníku úhrad ve snaze odstranit duplicitní úhrady za zdravotnické prostředky. “Tyto kroky VZP konzultovala mimo jiné i se zástupci sdružení praktických lékařů. Vyřazení absorpčních podložek je pouhým odstraněním duplicitní úhrady. Péče o inkontinentní pacienty je nadále zajištěna prostředky, které jsou vyjmenované zákonem,” uvedl  tiskový mluvčí VZP Jiří Rod. Má na mysli inkontinenční pleny, vložky a jiné pomůcky, které pojišťovna nadále hradí.

Proti tomu se ohradily organizace sdružující lidi s hendikepem i seniory a také ministerstvo zdravotnictví. To považuje úmysl VZP za protiprávní. „Zaráží nás nejenom forma oznámení této změny, ale i samotný fakt, že tento krok je zcela v rozporu s připravenou kategorizací zdravotnických prostředků,“ uvedl Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění.

Situace se nelíbí ani Národní radě osob se zdravotním postižením, Asociaci poskytovatelů sociálních služeb, Radě seniorů či ministerstvu práce a sociálních věcí, které poslali pojišťovně výzvu k přehodnocení situace. Podle nich se jedná o neúměrnou zátěž lidí, kteří nemají peněz na zbyt, přitom se jedná o pomůcky, které jim výrazným způsobem zlepšují životní podmínky.

Polovina lidí, kteří by museli hradit tyto pleny ze své kapsy, žije v ústavní péči, polovina v domácnostech. “To znamená, že by polovinu ušetřené částky 100 milionů musela hradit ústavní zařízení, polovinu pacienti samotní. Ani jedni ani druzí na to finanční rezervy nemají,” uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Podle něj hrozí, že se například ústavy vrátí k původnímu igelitu a neprodyšným matracím.Ty však můžou mít dopad na zdravotní stav – můžou vznikat opruzeniny a nebo proleženiny. “Léčba takového dekubitu pak přijde pojišťovnu mnohem dráž,” upozornil v rozhovoru Horecký.

Aneta Šedá

V prvním lednovém týdnu jsme v rámci Poradny Ligy vozíčkářů oficiálně oslovili ostatní zdravotní pojišťovny s dotazem, zda se k tomuto restriktivnímu kroku vůči osobám se zdravotním postižením a seniorům připojí či nikoli.
V současné chvíli máme k dispozici vyjádření Pojišťovny ministerstva vnitra, Revírní bratrské pokladny, Vojenské zdravotní pojišťovny, České průmyslové pojišťovny a Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví. Všechny se ve svém vyjádření shodují v tom, že od 1.1.2013 nebudou inkontinenční podložky proplácet, nicméně většina z nich přiznává, že rozhodující bude v této věci jednání s Ministerstvem zdravotnictví a Svazem zdravotních pojišťoven. Některé pojišťovny se budou dle svých slov snažit v případě, kdy se rozhodne že tyto pomůcky budou opět hrazeny, alespoň snížit měsíční limit  a velikost inkontinenčních podložek (na rozměr 60 x 90 cm).
Proti změně od 1.1.2013 se oficiálně postavila Asociace poskytovatelů sociálních služeb a některé další organizace, 15.1. se konala k tomuto tématu tisková konference. Ministerstvo zdravotnictví označilo jednání Veřejné zdravotní pojišťovny jako nesprávné a protiprávní a proklamuje, že bude věc dále řešit.
Vývoj situace sledujte na stránkách www.vozickar.com.

Lucie Marková