Zajímavý dotaz: Ještě k parkovacímu průkazu

2.7.2017

parkovací-průkaz-e1357593000115Mám před domem vyhrazené parkovací místo. Byla jsem s autem pryč, při návratu stálo na tomto místě vozidlo PPL a jeho řidič argumentoval 3 minutami možného stání. Opravdu může stát na vyhrazeném parkovacím místě, které je určeno mně?

Zákon č. 361/2000 Sb. sice v § 27, odst. 1, písm. o), říká, že řidič může zastavit a stát i na vyhrazeném parkovišti po dobu max. 3 minut, ale zároveň se zde uvádí, že nesmí omezit řidiče vozidla, pro nějž je parkoviště vyhrazeno:

  • 27, odst. 1) Řidič nesmí zastavit a stát
  1. o) na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno; to neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno,

A zároveň je ale v § 67, odst. 8, výše uvedeného zákona jasně řečeno, že na vyhrazené parkoviště pro vozidlo označené parkovacím průkazem OZP je vozidlům BEZ tohoto označení zakázáno zastavit i stát:

  • 67 Speciální označení vozidel a osob

(8) Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání.

Výše uvedeným lze tedy argumentovat řidiči PPL vozidla – na vašem vyhrazeném místě tedy NESMÍ zastavit ani stát – a to ani po dobu 3 minut.

Jedinou výjimkou by byla situace, kdyby na vašem místě zastavilo jiné vozidlo taktéž označené znakem vozíčkáře – to by zřejmě na vaše parkovací místo vjet smělo, nicméně by mělo max. do 3 minut odjet (viz § 27).

 

Jsem držitel průkazu ZTP a jezdím po dálnici bez dálniční známky. Pojedu do lázní a poveze mě manželka. Může i ona na zpáteční cestě použít dálnici bez dálniční známky, když v autě nebude nikdo s průkazem ZTP?

Tuto informaci naleznete na webových stránkách ministerstva dopravy, kde je přesně uvedeno, že policisté a celníci při kontrolách nebudou pokutovat řidiče motorového vozidla, který nebude mít vozidlo opatřeno dálničním kupónem. Musí však předložit potvrzení, že osoba jí blízká, která požívá výhody osvobození od poplatku za užití zpoplatněných komunikací, je umístěna v některém zdravotnickém zařízení (např. lázních) nebo zařízení sociální péče a uživatel vozidla pro ni jede nebo se od ní vrací. Není zde však uvedeno, jak by mělo potvrzení vypadat. Dle mého názoru pro tyto situace neexistuje formulář, doporučuji si tedy takové potvrzení doma napsat a předchystat s tím, že by vám jej zřejmě měli v nemocnici jen potvrdit. Důležité je uvést datum, kdy se cesta uskuteční, adresy míst odkud a kam se přepravujete, údaje osoby vlastnící průkaz ZTP nebo ZTP/P (včetně čísla průkazu) a údaje osoby řídící vozidlo.

 

Máte také dotaz týkající se parkování nebo jiných oblastí života s postižením? Vložte jej do naší internetové poradny. http://www.ligavozic.cz/poradna

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>