Asi každý člověk sedící na vozíku trpí, kromě svého základního onemocnění, ještě nějakými dalšími zdravotními problémy. Nejčastěji to bývají problémy spojené s trávením (žaludeční, střevní, žlučníkové), problémy s ledvinami a močovými cestami, bolesti kloubů, páteře, migrény a mnoho dalšího.

Ne vždy musíme hned k doktorovi. Zkusme se zbavit aspoň některých zdravotních problémů bez předražených chemických léků, které stejně jen zatěžují žaludek, ničí játra a ledviny. Vycházejme ze starých knih a čínské medicíny. Avšak pozor, pátrejme, zda si můžeme pomoct sami, pokaždé to totiž opravdu nejde a je nutno vyhledat lékaře.

510518508_494cf21886_oDíl první: KREVNÍ TLAK

Problémy spojené s krevním tlakem jsou u lidí na vozíku velice časté. Převažuje tlak vysoký. Pokud je to i váš případ, spávejte spíš vsedě, nikdy ne na rovném. Dávejte si hodně pod hlavu, používejte více polštářů.

Vysoký tlak velice úspěšně sníží česnek, ještě lépe česnekové tablety, které běžně seženeme v lékárně (podívejte se na složení, aby tablety neobsahovaly pouze česnekové aroma). Sáhněte po medikamentech z toho důvodu, že česneku nikdy nesníte tolik, aby se jeho účinné látky dostaly do těla v potřebném množství. I kvůli zápachu jsou česnekové tablety lepší.

Dalším velice účinným pomocníkem v boji s vysokým tlakem je citrón, citrónová šťáva. Sklenka vody se šťávou z citronu každý den po ránu velice účinně udržuje krevní tlak v normě. Lidé trpící vysokým tlakem by si na to měli zvyknout – pít vodu s citronem každé ráno nebo i jako první pomoc, když se začne točit hlava z vysokého tlaku.

Zkusit na vysoký tlak můžeme i kyselé mléko, ale to už takovou účinnost jako česnek nebo citrónová šťáva nemá.

I nízký krevní tlak není příjemný, člověku se často točí hlava, mívá mžitky před očima, občas i zkolabuje. To se u vozíčkářů, zvláště v prvních letech po úrazu, stává dost často.

Absolutně nejhorší pomoc je tahat člověka, který zkolaboval, zpět do sedu. Naopak, necháme jej ležet na zemi a zvedneme mu nohy a ruce pokud možno co nejvýš, aby se odkrvily a mozek tak získal víc krve (to je hodně důležité).

Doktor vám na nízký tlak nepředepíše nic, některý možná nějaké kapky, ale výsledek je úplně stejný – žádný. Babské rady tvrdí, že na nízký tlak pomáhá káva. Pozor! Silná káva sice na chvíli tlak zvedne, ale poté ho následně ještě sníží. A k tomu všemu vás odvodní, takže váš nízký tlak vám ještě o to víc sníží.

První pomoc – ihned vypít aspoň 2–3 sklenky vody. Čisté, bez bublinek, neslazené, ne minerální, úplně obyčejné čisté vody. A můžete-li, vypijte sklenku červeného vína. Pozor, nikdy nepijte bílé víno, pokud máte nízký tlak nebo sklon k nízkému tlaku! Vždy pouze víno červené. Bílé totiž krevní tlak ještě snižuje.

Podělím se s vámi o starý, osvědčený recept na léčbu nízkého tlaku: do láhve červeného vína vložte jednu větvičku rozmarýnu, nechte 10–14 dní louhovat, poté každé ráno a každý večer vypijte půl deci. Funguje to.

Doporučuji pohyb! Více pohybu, pokud to váš zdravotní stav dovolí. Jestliže to kvůli zdravotnímu stavu nezvládnete, tak aspoň jezděte venku na čerstvém vzduchu a pomalu, zvolna a pokud možno zhluboka prodýchávejte celé plíce.

U nízkého tlaku je velice důležité pít mnohem více vody – čisté, bez příchutí a bez bublinek. Kolik, to záleží na konstituci těla. Velký, silný chlap, který se ke všemu ještě potí, potřebuje pít mnohem víc vody než malá, slabá žena. Ale v každém případě při nízkém tlaku zvyšte příjem tekutin aspoň o 2–3 sklenky. A vždy, když pocítíte točení hlavy, tmí se vám před očima, rychle vypijte aspoň dvě sklenky vody navíc.

Při nízkém tlaku bychom měli uléhat a spávat pokud možno na rovném, jen s malým polštářem. Jestliže se člověku točí hlava, měl by si hned lehnout a nechat si zvednout nohy. Pokud to zvládnete sami, vyložte si je nahoru a opřete třeba o zeď. Je‑li problém imobilního člověka na vozíku uložit rychle do postele nebo na zem, aspoň ho i s vozíkem zakloňte pokud možno co nejníže.

 

Nízký nebo vysoký?

Jak vlastně rozeznáme, jestli nás trápí tlak nízký nebo vysoký, pokud nemáme možnost si ho okamžitě změřit?

Velice jednoduše – testem sed – leh:

– pokud se nám zatočí hlava, když si sedáme nebo vstáváme z lehu, máme tlak nízký;

– pokud se nám zatočí hlava, když si ze sedu leháme, máme tlak vysoký.

Ale vždy si ho nechme následně při nejbližší příležitosti změřit, ať máme jistotu.

Věra Schmidová