dreamstimefree_186875Už od pradávna se dělají na jaře různé očistné kůry. Mají velký význam, tělo potřebuje po zimě a po celém roce pročistit. Jsou velmi důležité pro naše tělo, zdraví, pro normální fungování organizmu.  Lidé drží různé hladovky,  provádějí výplachy, pijí čaje. S úspěchem se doporučuje třeba aloe, zelený ječmen, jíl, Ganoderma, která je na východě běžně předepisovaná lékaři a už i u nás ji někteří lékaři doporučují svým pacientům. Mnoho těchto rad lze vyslechnout a zapojit do své jarní očisty i na vozíku.

S velkým úspěchem ale můžeme využít i ovocné a zeleninové šťávy, které projdou  ihned do střeva. Jejich látky (vitamíny, minerály, enzymy) pak hned přímo do krve. Další výhodou “tekuté zeleniny a ovoce” je, že snadno dokážete vypít třeba šťávu z kila mrkve, kdežto sníst kilo stejné zeleniny jen tak na svačinu asi těžko. Takže se do těla dostane mnohem víc výživných látek. A také tekutin, které pomůžou střevu v jeho práci, podpoří peristaltiku a následně ulehčí vyprázdnění.

Ovocnou nebo zeleninovou šťávu?

Každý den dopoledne byste měli vypít hrnek ovocné šťávy, odpoledne hrnek zeleninové. Ovoce a ovocná šťáva má čistící účinky, pomáhá detoxikaci, napomáhá rozpouštění starých usazenin v kloubech, i ve střevech a jejich následné odstranění z těla ven. Ovocné šťávy pomáhají čistit i ledviny. Zelenina a zeleninové šťávy mají znovuobnovovací funkci a proto se nikdy nepijí ovocné a zeleninové šťávy dohromady, ale ovocné (čistící) dopoledne a zeleninové (stavěcí, budovací) odpoledne.

dreamstimefree_178680Lidé se často vymlouvají, že nemůžou jarní očistné kůry držet, protože nemají čas,  a přitom stačí třeba jen změnit jídelníček – vyloučit uzeniny, veškeré maso, sladkosti, mléko a výrobky z bílé mouky. Namísto masa zařadit ryby aspoň 3X týdně, namísto sladkostí ovoce a zeleninu a namísto chipsů ořechy a mandle, namísto klasických sýrů sýry ovčí a kozí.

Jarní únava – i za tu může znečištěný organizmus, ale také málo vitamínu, minerálů, enzymů… a v neposlední řadě také nedostatek pohybu, slunce a čerstvého vzduchu! Proto bychom měli začít se trochu hýbat. Lidé na vozíku se můžou začít rozhýbávat doma na zemi, nebo na lůžku i na vozíku, zkrátka kdo co zvládne. Cvičit byste měli v blízkosti otevřeného okna a na sluníčku, pokud to jde. Můžete rozhýbávat ramena, krk, ruce, prodýchávat se, zlepší se tok krve, výměna krve, okysličení krve a následně svalů, i jednotlivých orgánů, což v konečném důsledku opět přispívá k detoxikaci a odlehčení organizmu.

Znečištěné tlusté střevo

Jarní únava, ospalost, slabost, nedostatek energie. Proč to všechno? Nedostatek vitamínů a minerálů? Protože máme zanesené a  znečištěné střevo. Tlusté střevo má záhyby a tam se ukládá odpad, na něj se nalepí další a další. Jeho množství odhalíme například při výplachu střev – při klystýru. Ten se opět vrací do módy. V posledních letech se hodně doporučuje hydrokolonterapie – důkladná očista střev, postupný, opakovaný, mnohonásobný výplach, při kterém z těla odejde neuvěřitelné množství starého a ztvrdlého odpadu. Proto se doporučuje výplachy střev dělat několikrát, opakovat je, aby se odstranily i ty nejstarší, několikaleté, zatvrdlé usazeniny.

Klystýry v domácích podmínkách se dnes čdreamstimefree_166477ím dál tím víc propagují, doporučují. Mají až neuvěřitelný léčebný efekt. A to z toho důvodu, že každá část tlustého střeva úzce souvisí s některým orgánem a ovlivňuje ho. Právě proto se při různých nemocech a problémech kdysi doporučovaly hladovky a klystýry. A ono to pomáhalo. Dnešní doba tento lék znovu objevuje. Na západě jsou klystýry opět běžnou součástí života, ozdravných, očistných a zkrášlovacích kúr. Pleť  je totiž jednou z prvních částí těla, která zareaguje a vyčistí se. Z toho důvodu hydrokolonterapii absolvuje jednou za čas mnoho známých herců a hereček.  Jen se tím nechlubí.

Jak hydrokolonterapie, tak klystýry patří k odlehčovacím kúrám. Celé tělo se odlehčí, zbaví se odpadu, který zatěžoval tělo a do krve se z něj uvolňovaly jedy a toxiny.

Ne každý ale najde odvahu na tyhle techniky a  nevím, jestli jsou na těchto klinikách, kde se hydrokolonterapie provádí, připraveni i na vozíčkáře. To je potřeba si vždy předem zjistit v konkrétním zařízení. Stále se nabízí možnost dělat si výplachy a klystýry doma, za pomoci rodinných příslušníků, nebo ochotných asistentů.

Lék jménem citron

Často je to ale problém, proto bychom si měli aspoň nějak jinak pomoct sami.  Už psala o čerstvých ovocných a zeleninových šťávách. Podívejte, jaké zázračné účinky má například obyčejná teplá voda s citronem:

  • Citron kontroluje srdeční činnost, udržuje tlak v normě a zároveň dokáže dreamstimefree_117467uvolňovat tělo i mysl, zredukuje stres a sklony k depresím.
  • I když je citron kyselý považuje se za nejvíce alkalickou potravinu, při jeho pravidelné konzumaci upravuje pH tak, aby naše tělo nezatěžovalo.
  • Citron dále díky vysokému obsahu antioxidantů a vitaminu C je velmi prospěšný pro správnou funkci a posílení imunitního systému, obzvlášť v období častého výskytu infekcí horních a dolních cest dýchacích.
  • Citrony dokáží nastartovat metabolismus. Je prokázané, že citronová voda napomáhá při shazování přebytečných kilogramů. Tady může aspoň částečně lidem na vozíku nahradit klystýr. Ne, že by měla projímavé účinky, ale napomáhá k uvolňování starých usazenin ze stěn střeva a jejich následné odstranění z těla ven.
  • Kyselina askorbová udržuje v kondici všechny pojivové tkáně, kosti a chrupavky. A s tím mívají lidé na vozíku problém. Díky tomu, že se méně pohybují lehčeji a rychleji dochází k řídnutí kostí, ke snížení elasticity pojivové tkáně a ke ztenčování chrupavek.
  • Vitamin C je také známý pro své protizánětlivé účinky, proto je vhodný při rekonvalescenci po úraze či nemoci.
  • Voda s citronem pomáhá s mnoha zažívacími problémy jako je pálení žáhy, zácpa nebo žaludeční nevolnost. Podporuje činnost jater při produkování žluči, která je nezbytná pro dobré zažívání. Tím, že se lidé na vozíku méně hýbou, často dochází ke zpomalení trávicích pochodů a proto tady teplá voda se šťávou z citronu má nezastupitelnou roli.
  • Čerstvá citronová šťáva, která se aplikuje na dásně, pomáhá zastavit krvácení a mírnit bolest zubů. Stejně tak je výborná v boji se špatným dechem. Spolehlivě s vodou funguje jako prevence proti paradontóze, když se ní vyplachují ústa.
  • Denní konzumace vody s citronem zajistí pravidelný přísun vitaminu C, který omlazuje a prozáří pleť. Všechny antioxidanty bojují s volnými radikály.
  • Velká sklenice s citronovou šťávou po ránu dodá potřebné množství tekutin a dobře nastartuje organismus do nového dne. Zároveň ze svého těla vyplavíte toxiny, které se usadily v trávicím traktu během noci.
  • Citronová voda také funguje jako čistič krve. Vitamin C krev ředí, čímž se stává vhodnou prevencí proti trombóze. Svými silnými účinky bojuje i proti vysokému cholesterolu a jeho následnému usazování v tepnách.
  • Pomáhá vyplavit nežádoucí látky z těla.
  • Voda s citronem ulevuje od problémů s dýchacími cestami.

Čeho se vyvarovat?

Kromě pití citrónové vody bychom si měli dát také pozor na to, co jíme, abychom nekonzumovali samou chemii – konzervanty, stabilizátory, ochucovadla, barviva, zahušťovadla… samé éčko. Podívejte se na pořad „A dost!“, kde odhalili v jednom hotovém dortíku 23!!! různých Éček. Lidi se, samozřejmě přiotrávili. Pozor na to – kromě žaludku vám to zničí ledviny a játra.

dreamstimefree_232233Dále je to sůl, která nám zatěžuje organizmus, především ledviny, a které neustále přijímáme nadbytek – chléb je přesolený, uzeniny, sýry, polotovary, hotová jídla… Pozor na sůl! Ve staré Číně to byl jeden ze způsobů trestu smrti – odsouzenému se podávalo několik dní velké množství soli ve stravě a on za pár dní za strašných bolestí zemřel.

Do naší stravy bychom jistě měli zařadit výrobky z kozího a ovčího mléka namísto kravského. Kravské mléko a výrobky z něj totiž zahleňují, způsobují alergie nebo nesnášenlivost, která se může klidně vyvinout i v pozdějším věku, nebo se na ni přijde až v dospělosti.

Takže i vozíčkáři, kteří se nedostanou na hydrokolonterapii, nebo nemají možnost dělat klystýry a výplachy střev, můžou pro očistu svého střeva a následně pro očistu celého svého organizmu udělat dost.dreamstimefree_60308

Jarní únava po zimě

Kromě vitamínů, minerálů, cvičení a pobytem venku, na vzduchu, na sluníčku, přidáme k pití šťáv (nebo aspoň té citrónové vody), ještě také pití více čisté vody. A také si můžeme pomoci drobnými triky:

  • procvičování, masírování, tření krční páteře, krčních svalů, mačkání měkkých tkání (podle toho, kdo co zvládne), nebo si nechte udělat alespoň promasírování této oblasti
  • tlak, mačkání akupresurních bodů na šíji, v trapézech, okolo lopatky, bod T4 mezi palcem a ukazovákem v měkké části – to vše je lepší, když nám to může dělat někdo druhý
  • dýchání zhluboka, pomalu do celých plic, do břicha, podle toho, co to ten který člověk na vozíku zvládne. Kyslík ze vzduchu poté přechází krví do všech svalů, orgánů, do celého těla.
  • Také se můžeme dobíjet na slunci (nastavit dlaně, tvář – opět co kdo zvládne, vnímat na nich a v nich to slunce, to teplo z něho, tu sílu, tu energii, která z něho vychází a vchází do našich dlaní, do naší tváře a pak přechází do celého těla, které naplňuje.

Krásné zdravé jaro přeje

Věra Schmidová